Magazyn M³odych - Strona g³ówna
Antykoncepcja Ksi¹¿ki Na powa¿nie
Opowiadania Poezja Tworzenie WWW
emodi.pl -  Wiele sklepów w jednym miejscu
Okno logowania
L:
H:
Za³ó¿ nowe konto

Szukaj

Teksty
Strona g³ówna
Antykoncepcja
Film
Fotografia
Humor
Ksi±¿ki
Linki
Muzyka
Na powa¿nie
Opowiadania
Poezja
Sport
Tworzenie WWW
Wywiady

Reklama


Redakcyjne
Strona g³ówna
Newsy
Nasze banery
Dodawanie tekstów
Redakcja
Reklama
Linki

Subskrycja
Twój email


Polityka prywatno¶ci

STATy:)

o2u.pl - 
darmowe liczniki
Tekstów: 341
Komentarzy: 1221
Twórców: 110 osób
Soft: cmsMM v 2.0

Chcesz dodaæ swój artyku³?


MM >> Na powa¿nie >> Szukaj±c ¶mierci…

Szukaj±c ¶mierci…


Data publikacji: 03-05-2005
Autor:Jerzy "AvarniaN" Wyszyñski
Kategoria:Na powa¿nie
Ods³on:3429

          Czy cz³owiek ma prawo umrzeæ na w³asne ¿yczenie? Czy ¿ycie jest niezbywalnym obowi±zkiem czy przywilejem, z którego mo¿emy zrezygnowaæ? W której chwili nastêpuje zgon? Czy cz³owiek jest Panem w³asnego losu czy tylko Zabawk± w rêkach Boga? Na te pytania trzeba sobie odpowiedzieæ ¿eby móc w pe³ni zrozumieæ problem eutanazji i aborcji.
     W obecnych czasach na ¶wiecie toczy siê coraz ostrzej dyskusja nad zalegalizowaniem eutanazji i aborcji. Zwolennicy wysuwaj± argumenty o mo¿liwo¶ci skrócenia niepotrzebnego cierpienia i przerwania bezsensownej wegetacji, o tym, ¿e cz³owiek powinien sam decydowaæ o swoim losie, o tym, ¿e p³ód nie jest jeszcze cz³owiekiem do chwili narodzenia, poniewa¿ nie czuje i dlatego nie mo¿e byæ chroniony prawem ludzkim. Przeciwnicy mówi± o bezcenno¶ci ludzkiego ¿ycia w ka¿dej postaci, o istnieniu pierwiastka ludzkiego w ka¿dym plemniku i twierdz± (g³ównie Ko¶ció³ i chrze¶cijanie), ¿e Bóg da³ cz³owiekowi ¿ycie i ten nie ma prawa go sobie odebraæ.
    Zastanówmy siê nad tym po kolei. Po pierwsze eutanazja. ¯eby wyraziæ siê na ten temat ka¿dy z nas musi zadaæ sobie pytanie: jak daleko siêga ludzka wolno¶æ? Ja osobi¶cie uwa¿am, ¿e ka¿dy cz³owiek ma prawo do wolno¶ci totalnej pod warunkiem, ¿e swoim dzia³aniem nie szkodzi drugiemu cz³owiekowi lub innej istocie ¿ywej, szanuje pogl±dy innego cz³owieka (na tym polega wolno¶æ) i zachowuje pewne normy, których przestrzegaæ po prostu trzeba (nie pokazywanie siê nago w miejscach do tego niewskazanych, przychodzenie w stanie odurzenia alkoholowego lub narkotykowego na uroczysto¶ci, czy okazywanie braku szacunku warto¶ciom cennym dla innych ludzi). Wed³ug mojej definicji wolno¶ci eutanazja jest jak najbardziej legalna. Ale s± oczywi¶cie inne racjonalne pobudki sk³aniaj±ce do zalegalizowania eutanazji.
    Mam nadziejê, ¿e ka¿dy z Was siê zgodzi, ¿e celem ¿ycia cz³owieka jest osi±gniêcie jak najd³u¿ej trwaj±cego stanu szczê¶cia. Dla jednych szczê¶ciem jest gromadzenie dóbr materialnych, dla innych niekoñcz±ca siê zabawa a jeszcze inni doznaj± szczê¶cia pomagaj±c bli¼nim i dziel±c siê z nim swoim maj±tkiem. Oczywi¶cie dla wiêkszo¶ci z nas istnieje wiele dróg do szczê¶cia. Ale czy jest mo¿liwe pój¶cie jak±kolwiek z tych dróg, je¶li mo¿na poruszaæ tylko g³ow±? Je¶li siê jest do¿ywotnio przykuty do ³ó¿ka? Je¶li nie mo¿na funkcjonowaæ przynajmniej w minimalnym stopniu samodzielnie? Dla mnie odpowied¼ jest jedna. NIE!! A co to za ¿ycie, w którym nie mo¿na osi±gn±æ celu? To ¿ycie pozbawione sensu! Uwa¿am, ¿e takie ¿ycie to nie ¿ycie tylko wegetacja, wiêc cz³owiek ¿yj±cy w ten sposób powinien mieæ prawo umrzeæ.
    Nastêpnym przypadkiem, w którym cz³owiek powinien mieæ prawo umrzeæ jest ¶miertelna choroba, która przysparza du¿o cierpienia. Chory cierpi±cy np. na raka ko¶ci cierpi niewyobra¿alne mêki a szanse na wyleczenie s± stosunkowo ma³e. Mo¿na faszerowaæ chorego silnymi ¶rodkami przeciwbólowymi, ale ja raczej nie chcia³bym ostatnich chwil ¿ycia spêdziæ bez kontaktu z rzeczywisto¶ci±. Szanse wyzdrowienia s± ma³e, ale jednak s±. Co siê stanie z pacjentem, który powróci po takiej chorobie? Czy bêdzie w stanie powróciæ do ¿ycia i do normalnego funkcjonowania w spo³eczeñstwie? Szczerze w to w±tpiê. Po bliskim spotkaniu ze ¶mierci± cz³owiek zaczyna siê cieszyæ ka¿d± chwil± swojego istnienia i stara siê wykorzystaæ maksymalnie ka¿dy kolejny dzieñ. Carpe diem- chwytaj dzieñ- to stwierdzenie i zarazem filozofia ¿yciowa, nawo³uj±ce do korzystania z ¿ycia jest s³uszne, ale nie mo¿emy siê zatraciæ w wiecznym poszukiwaniu wra¿eñ i spe³nianiu marzeñ, poniewa¿ jest te¿ druga strona medalu. Memento Mori- pamiêtaj o ¶mierci- ta sentencja wzywa nas do ustatkowania siê, za³o¿enia rodziny i nie uleganiu chwilowym pragnieniom, poniewa¿ w ka¿dej chwili mo¿e wybiæ nasza godzina. Ci, którzy prze¿yli ciê¿k±, pe³n± cierpieñ chorobê, którzy stali na krawêdzi ¶mierci bêd± mieli trudno¶ci z ustatkowaniem siê. Dlatego ka¿dy cierpi±cy mêki cz³owiek powinien mieæ mo¿liwo¶æ bezbolesnego odej¶cia z tego ¶wiata, po¿egnawszy siê z rodzin± i przyjació³mi.
    Teraz czas na aborcje. Kto¶ powie, ¿e je¶li s³uszna jest eutanazja to aborcja tym bardziej. Tu siê nie zgodzê. Eutanazja to ¶wiadome odej¶cie z tego ¶wiata osoby, która mog³a podj±æ t± decyzjê z w³asnej woli. Je¿eli p³ód uznamy za cz³owieka to aborcja bêdzie najzwyklejszym morderstwem. W takim wypadku ¿aden cz³owiek (matka) nie ma prawa odebraæ prawa do ¿ycia drugiemu cz³owiekowi (nienarodzonemu dziecku). W ka¿dej komórce rozrodczej tkwi potencja³ stania siê cz³owiekiem.
     Z innej strony p³ód nic nie czuje, wiêc zabijanie dziecka przed narodzeniem jest bardziej humanitarne ni¿ u¶miercanie go ju¿ po przyj¶ciu na ¶wiat jak to z niektórymi niechcianymi dzieæmi siê dzia³o.
    I w³a¶nie w s³owie „niechcianymi” tkwi ca³y problem. Czy zmuszanie matki do urodzenia niechcianego dziecka nie jest skazywaniem tego dziecka na pe³ne udrêki dzieciñstwo? G³ód, bieda, pijañstwo to problemy, z jakimi mo¿e zetkn±æ siê taki m³ody cz³owiek. Po jakim¶ czasie, byæ mo¿e, zostanie odebrane biologicznym rodzicom, ale szkody w psychice bêd± ju¿ nieodwracalne. Innym problemem mo¿e nie byæ wcale brak pieniêdzy, lecz brak czasu lub chêci opieki nad dzieckiem. Wtedy ju¿ nikt nie wykryje, ¿e dziecku jest ¼le, a wspomnienia takiego dziecka mog± byæ równie traumatyczne. Mimo, ¿e aborcja to w pewnym sensie morderstwo dokonane na bezbronnej ofierze, z drugiej strony jest to ratowanie niewinnych istot przed czym¶ gorszym od nieistnienia - przed odrzuceniem, wielkim cierpieniem i bólem, wieloma trudnymi pytaniami, jakie takie dziecko zacznie sobie zadawaæ „Czy to moja wina?”…
    Koñcz±c moje wywody pragnê poleciæ wszystkim opowiadanie Philipa K. Dicka pt. „Przedludzie” opowiadaj±ce o ¶wiecie, w którym aborcja mo¿liwa jest do 12 roku ¿ycia dziecka…Bardzo sk³aniaj±ca do refleksji lektura.
    Ka¿dy z nas musi na w³asn± rêkê odpowiedzieæ sobie na zadane na pocz±tku pytania. Ka¿dy mo¿e doj¶æ do innych wniosków i nie bêdzie za to karany. Poniewa¿ ka¿dy jest Wolny. Prawo zabraniaj±ce mi odej¶æ w chwilach cierpienia lub do¿ywotniej wegetacji uwa¿am za zaprzeczenie tej Wolno¶ci.



Jerzy "AvarniaN" Wyszyñski


Kliknij, aby zobaczyæ inne artyku³y autora Jerzy "AvarniaN" Wyszyñski
Jak dodaæ komentarz?
Aby dodaæ komentarz nale¿y siê zalogowaæ (okno logowania, na górze strony). Je¿eli nie masz jeszcze swojego konta kliknij tu, aby siê zarejestrowaæ.

CZY JEST ¯YCIE KTÓREGO NIE WARTO PRZE¯YÆ? Dla mnie tylko taki komentarz jest odpowiedni. Czy jest ¿ycie, które mozna komu¶ odebraæ, czy jest ¿ycie, które mo¿na sobie odebraæ? Je¶li Bóg wys³a³ Ciê na ten ¶wiat, musisz prze¿yæ godnie to ¿ycie. Je¿eli Bóg daje komu¶ ¿ycie, to czy mo¿na je odebraæ tej istocie? Niech ka¿dy sam odpowie sobie na to pytanie, niech przemy¶li.....
Lotka, 2005-10-25 19:32:56

Twoje pogl±dy s± trochê sprzeczne. Napisa³e¶ o aborcji: "z drugiej strony jest to ratowanie niewinnych istot przed czym¶ gorszym od nieistnienia..". A kto bêdzie decydowa³ o tym czy to jest ratowanie czy te¿ mordowanie? Mo¿na mieæ spaprane dzieciñstwo, ale u³o¿yæ sobie ¿ycie pó¼niej. Je¿eli tak bardzo popierasz wolno¶æ to daj tym dzieciom równie¿ prawo do wolno¶ci, a nie podejmuj z góry decyzji, ¿e lepiej jak wogóle nie przyjd± na ¶wiat. Na pewno napiszesz, ¿e nie to mia³e¶ na my¶li, w ka¿dym b±d¼ razie chc±c nie chc±c swój pogl±d o aborcji sformu³owa³e¶ dosyæ niefortunnie. Co do eutanazji to zgadzam siê z Twoj± opini±. Pozdrawiam!
Dealer, 2005-05-03 20:01:23

| Fotkapro.pl - ogladaj i oceniaj fotki | Blog z poradami, inspiracjami | Darmowe liczniki | Noclegi Nad Morzem |